RF 26: Dårligt trip fra Vestegnen
Albertslund Terror Korps vendte tilbage til Roskilde Festival efter to årtier og gav en overbevisende opvisning i det, der bedst kan beskrives som et dårligt trip. På den gode måde.
Albertslunds Terror Korps ligger et stykke uden for pladen i forhold til, hvad vi normalt anmelder her på Devilution. Men det er jo Roskilde, og der er en dunkende hardcore-ånd over de elektroniske toner, som DJ Hvad (Hari Shankar Kishore) og VJ Livstræt (Halfdan “Cancer” Pisket) leverer. Det er dyster ambient, trampende techno og breakcore. Eller “perker-techno”, som Kishore selv har kaldt sin musik.
I år er det næsten 20 år siden, at ATK gav en legendarisk optræden på 2008-udgaven af Roskilde Festival. Det var også året, hvor duoen udgav deres eneste album ‘HVAD’, og dengang var Kishore meget i vælten for især sin sprogbrug og den visuelle side af hans liveshows. Der var både hagekors og Dannebrog i forskellige provokerende montager, og 9/11 og Muhammed-tegningerne var ikke langt væk, da Kishore vendte tingene på hovedet ved at bruge en olm Mickey Mouse med turban som symbol for Syg Nok, det pladeselskab, han stiftede og udgav musik på.
Gratis penge
Nogle år senere stjal han og vennen Goodiepal en dyr digital lydprocessor, modificerede den, solgte den og brugte indtægterne til at vedlægge 500 kr.-sedler i Syg Noks fysiske udgivelser. Et stunt, ja, KLF havde ikke levet forgæves, men man kommer ikke uden om Kishores position som kultfigur på den københavnske undergrundsscene. Således var det en meget imødeset genkomst på Roskilde Festival denne aften, og man må sige, at Albertslund Terror Korps levede op til hypen.
Sjældent ser man det visuelle og musikalske gå så fuldendt op i en højere enhed. Musikken var soundtracket til den times dårlige trip, som den animerede visuelle side (skabt af Kishore og Cancer selv) på bagtæppet udgjorde. Det var syret, og der var alt fra UFOer, rumvæsner, T-Rex’er, bidske kamphunde, vold og stofbrug til stillbilleder af HVAD-graffiti i Københavns bybilledet og selvfølgelig en masse hjemstavnsbilleder fra Albertslund. Og… kolonihaveforeningen Vennelyst.
Ambient og trampetechno
Musikalsk var koncerten bygget op af først en times dunkel ambiente toner, mens der i anden halvdel af koncerten blev sat gang i den trampende techno og gabber, som ATK vel nok kendes bedst for. Og afsættet var, naturligvis, i materialet fra det knap 20 år gamle album, hvorfra især ‘Tag din telefon mayn’ fik teltdugen til at lette og skabte samme stemning, som der var, da ATK spillede herude for to årtier siden.
Der blev intet sagt fra scenen, men Kishore og Cancers musikalske, og især det visuelle, univers taler nu også fint for sig selv, og de eviggyldige paroler blev suppleret med nyere og aktuelle optagelser af dansk svineproduktion. Mod slut satte temanummeret ‘Albertslund Terror Hvad’ selvfølgelig et behørigt punktum for en koncert, hvor det visuelle og musikken gik op i en højere helheden, og hvor det publikum til sidst blev en integreret af ATK’s eksplosive cocktail som en dansende smeltet masse blev.

