Devilution - webmagasin om hård rock og heavy metal

Copenhell 25: Fredagens overflødighedshorn

Updated
Mnemic

Fredagen var fyldt med fede festivalkoncerter, og kun få uheldige af slagsen smed lidt malurt i det, der måske var den bedste dag på Refshaleøen i 2025.

Spillested
Dato
20-06-2025
Koncertarrangør
Fotograf
Jacob Dinesen

De første par dage på Copenhell havde budt på gode temperaturer og en del vind. Fredag gik vinden så ned, mens temperaturen gik op. Så det var pludselig en kærkommen og positiv overraskelse at blive mødt af Matas, der kunne give lidt ekstra solcreme til pande og nakke ved ankomst til Refshaleøen til det, der skulle blive en lang, varm, tung og lækker dag på Copenhell.

Lige fra det første band, denne anmelder så, nemlig Soulfly. Max Cavalera og resten af bandet, samt familie på den ene side af scenen, var oplagte og gav en virkelig god start på dagen. Det blev blot fulgt op af et hav af gode oplevelser. Som vi allerede havde forventet (forudset?), blev både Carcass og Kreator nogle herlige gensyn med legendariske bands i den tunge genre. Også navne som Sarcator, The Southern River Band, Billy Idol, Planet Y, Myrkur, Slomosa og selveste King Diamond fik pæne karakterer for gode oplevelser denne fredag på Copenhell.

For slet ikke at tale om de koncerter, hvor vi kom helt op på den store klinge og gav topkarakterer. Lorna Shore fik fuldt hus. Det samme gjorde In Flames, og sørme om ikke Strychnos i midnatstimen fik vores anmelder helt op på den magiske karakter 666.


Strychnos

Så kunne vi leve med, at navne som Abbath aldrig rigtig blev det, hverken bands, arrangører eller fans havde håbet på. 

Og så var det noget af et comeback til Mnemic, der for et par år siden støvede det originale line-up af og igen kom ud på landevejene. Det fejrede de fredag på Hades, hvor de stod på den festival, de selv spillede på i festivalens første udgave. 

Generelt var fredagen bare fyldt med gode koncertoplevelser. Nok festivalens bedste dag i 2025, hvor vejret var godt, maden og øllet smagte, og de gode koncerter stod i kø på samtlige scener. Det hele blev, som nævnt, sluttet af med Strychnos, mens også Cabal hidsede alle op på Gehenna-scenen ved midnat, hvor John Cxnnor kiggede forbi og hjalp til med at lukke behørigt ned for tredjedagen på Copenhell.

De få fejlskud, der, trods alt, var i programmet var så få, at det nærmest ikke er værd at nævne, idet helhedsindtrykket er flotte karakterer til rigtig mange koncerter. 


Carcass